پاشنه آشیل

آشیل قهرمان اسطوره‌ای یونان باستان در داستان جنگ تروآ یکی از مشهورترین قهرمانان افسانه‌ای یونان است که نامش با آثار هومر همیشه همراه بوده است.

طبق بعضی افسانه ها در اساطیر یونانی چنین آمده‌است که پیشگویی شد، آشیل در جنگی بر اثر اصابت تیر می‌میرد. بنابراین مادرش تتیس که مایل نبود فرزندش کشته شود. او را به رود ستوکس برد. گفته می‌شد اگر کسی در آن رود شسته شود دارای رویین تن شده و هرگز کشته نخواهد شد. تتیس فرزندش را در آن رود شست. اما چون او فرزندش را از پاشنه پا گرفته بود تا بدنش را بشوید، پاشنه پاهای او آسیب‌پذیر باقی ماند. او در جنگ‌های زیادی جنگید و زنده ماند. سپاهیان یونان که بدون کمک و یاری آشیل قادر نبودند شهر تروا را فتح کنند از اولیس خواستند تا آشیل را به تروا کشاند و موجب وحشت دشمنان گردد. دیری نگذشت که حریف دریافت تیر به هیچ جای آشیل کارگر نیست مگر یک جا، همان قوزک پا یعنی جای دو انگشت مادرش که او را وارونه در آب فرو کرده بود. یکی از تیراندازان مشهور به نام پاریس یا "آپولون" که نقطه‌ی ضعف حریف را پیدا کرده بود تیر زهر‌آلودی درست بر قوزک پای آشیل زد و کارش را ساخت و این عبارت از آن تاریخ ضرب‌المثلشد.
پاشنه آشیل، دلالت بر ضعفی علی‌رغم سلامت و قدرت عمومی دارد که می‌تواند منجر به زوال شود. گرچه ریشه اساطیری این ضرب المثل ، اشاره به آسیب‌پذیری فیزیکی و بدنی دارد اما در استعارات کنونی می‌تواند به هر نقطه ضعفی که منجر به شکست شود نیز گفته شود.

منابع :

      ویکی پدیا دانشنامه اینترنتی

      سایت بیتوته

شرکت نوید ایرانیان حامی و توسعه دهنده پروژه جوملا فارسی