«اسقاط کافه خیارات»

برخی از قرارداد‌ها، مانند عقد بیع (خرید و فروش)، اجاره، صلح و نکاح، از جمله عقودی هستند که پس از
انعقاد آن، دوطرف حق برهم زدن عقد را ندارند، مگر به‌واسطه یک دلیل قانونی یا اختیاری که در قرارداد برای فسخ معامله به آن‌ها داده شده باشد. به این اختیار فسخ معامله که برخی از آن‌ها توسط قانون به دوطرف معامله داده یا در ضمن قرارداد به نفع دوطرف شرط شده باشد، در اصطلاح حقوقی، «خیار» می‌گویند. به عبارت دیگر، در قرارداد‌هایی که به آن ها اشاره شد، اصل بر این است که وقتی قرارداد منعقد می‌شود، دوطرف به آن ملتزم باشند و در هیچ‌شرایطی آن را زیرپا نگذارند، مگر این‌که صاحب حق فسخ، یا همان «خیار» باشند. به جمع انواع خیار، «خیارات» گفته می‌شود.

اگر در قولنامه‌ای که شما طرف خریدار آن هستید، عبارت «اسقاط کافه خیارات» را امضا کنید، به نفع شما نخواهد بود. به گزارش روزنامه خراسان و به نقل از خبرگزاری میزان، در تمامی قولنامه‌ها، مبایعه‌نامه‌ها و قرارداد‌های چاپی که در دفاتر مشاور املاک تنظیم می‌شود، بندی گنجانده شده است مبنی بر «اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش»؛ جمله‌ای حقوقی که بیشتر کلماتش عربی است و البته دوطرف معامله، به‌طور معمول توجهی به این بند ندارند و قرارداد را امضا می‌کنند.
معنا و مفهوم خیارات
اما به واقع «خیارات» چیست و «اسقاط کافه» آن یعنی چه؟ وقتی صحبت از اسقاط کافه خیارات می‌شود، باید دید معنای جمله به طور کلی چیست؟ اسقاط یعنی ساقط کردن و از بین بردن؛ کافَه هم یعنی همه و تمام؛ خیارات هم که یعنی اختیار فسخی که در معاملات قطعی شده برای ما وجود دارد؛ بنابراین، ما با امضای بند «اسقاط کافه خیارات» تمام اختیارات فسخی را که قانون یا توافق برای ما در معاملات گذاشته‌اند، از بین می‌بریم و ملتزم می‌شویم که تحت هیچ شرایطی قرارداد را فسخ نکنیم. حالا که معنای جمله «اسقاط کافه خیارات» مشخص شد، باید دید انواع «خیارات» و به‌خصوص «خیار غبن فاحش» چیست که در قرارداد‌ها بر اسقاط آن تاکید می‌شود.
خیار «غَبْن» و شرایط آن
اما مهم‌ترین خیارات، «خیار عیب» و «خیار غبن» است. اگر کالا یا منزل خریداری شده دارای عیب بزرگی باشد که هنگام معامله خریدار از آن بی‌اطلاع بوده یا قیمت معامله به گونه‌ای باشد که خریدار یا فروشنده «ضرر فاحشی» کنند، در این صورت می‌توانند با استناد به این خیارات عقد را به‌هم بزنند. باید توجه کرد که وقتی طرفین معامله پای قراردادی را امضا می‌کنند که در یکی از بند‌های آن نوشته شده است، «اسقاط کافه خیارات ولو خیار غبن فاحش» یعنی از همه این مواردی که گفتیم گذشت می‌کنند و حتی اگر ضرر و اختلاف قیمت واضحی هم در معامله کشف شود، دیگر حق برهم زدن معامله را ندارند؛ باید با آگاهی پای قرارداد را امضا کرد.

منابع : روزنامه خراسان 
 

        خبرگزاری میزان

رنک بازار

افزونه های جوملا فارسی