sos نشانه چیست ؟

گرچه در کاربرد عام SOS مترادف عبارت "کشتی مارانجات دهید" Save our ship یا جان ما را نجات دهید Save our souls می باشد. اما در واژگان شناسی SOS یک نشان قراردادی مورس یا پیش علامت است و شکل رسمی نوشتن آن همراه با خطی دربالای حروف است. ازآنجا که SOS یک پیش علامت است ، حروف آن اساسا" مفهوم خاصی به خودی خود ندارند و طوری انتخاب شده اند تا براحتی بخاطر سپرده شوند.

 

sos نشانه چیست ؟

حروف اختصاری SOS برای تشریح نشان بین المللی درخواست کمک مورس مورد استفاده قرار می گرفت (...---...) این نوع درخواست کمک اولین بار توسط دولت آلمان درقوانین مخابراتی نظامی در آوریل سال 1905 مورد استفاده قرار گرفت و تبدیل شد به استاندارد جهانی تحت توافقنامه بین المللی تلگراف بی سیم که در نوامبر سال 1906 به امضاء رسید و در جولای 1908 عملا" اجرا گردید. SOS تاسال 1999 به عنوان علامت درخواست کمک در ارتباطات بی سیم دریایی مورد استفاده قرار می گرفت تا اینکه سیستم امنیتی جهانی درخواست کمک دریایی جایگزین آن شد. هنوز هم SOS به عنوان نشان دیداری (بصری) درخواست کمک شناخته می شود. بدوا" این علامت شامل توالی مداوم "سه نقطه/سه خط تیره/سه نقطه" (...---...) بوده که همگی با هم و بدون هیچگونه فاصله اجرامی شدند. در کد بین المللی مورس سه نقطه نماینده حرف S و سه خط تیره نماینده حرف O است .
بعد از راه‌اندازی تجهیزات بی سیم، اوایل قرن بیستم در سال 1904، اقیانوس اطلس، کشتی‌های بسیاری را در خود جای داده بود که همه مجهز به ارتباطات بی سیم شده بودند. اپراتورهای این سیستم جدید یعنی بی سیم از کادر کارکنان راه آهن، تلگراف پستی و اپراتورهای قوی سیستم " ‍CQ" انتخاب و پس از آموزش شروع به کار کرده بودند." ‍CQ" سیستم ارتباطی آن زمان کشور انگلستان بود.
سال 1904، به دلیل دریافت پیام‌های آشفته، بلند و نامفهوم بسیار از کشتی‌ها یا افراد در خطر، شرکت مارکونی پیشنهاد استفاده ازنشانه " CQD " برای ارسال پیام، خطر، ارائه داد.

این پیشنهاد به دلیل کوتاه و گویا بودن آن در تمام ایستگاه‌ها پذیرفته شد. یعنی وقتی فردی نشانه "CQD" را مخابره می کند دریافت کننده متوجه خواهد شد، وضعیت فرد یا کشتی اضطراری و در خطر است. حرف "D" ، ازحرف اول Distress گرفته و به آخر نشانه "CQ" به معنی خطر یا وضعیت اضطراری درهمه ایستگاه‌های رادیویی اضافه و معرفی شده است.

سال 1906 در کنفرانس رادیوتلگراف که در برلین پایتخت آلمان برگزار شد. دوباره این نشانه خطر مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در پایان این بحث و بررسی تصمیم به تغییر نشانه خطر از "CQD" به نشانه " SOS" گرفته شد.

انتخاب " SOS" به دلیل عدم ارسال اشباه این نشانه است. چرا که ارسال علائم سه نقطه، سه خط تیره و دوباره سه نقطه برای نشانه " SOS" راحت و بدون اشتباه خواهد بود. در صورتی که در ارسال نشانه "CQD" امکان ارسال و خوانش اشتباه دارد.
ایید و استفاده از نشانه "SOS" رسما در سال 1908 نهایی و تصویب شد. با وجود این، سالها بعداز آن انگلستان جایی که اولین نشانه خطر یعنی نشانه "CQD"را معرفی کرده بود، هنوز از آن در سرویس‌هایش استفاده می کرد.

درنگ در پذیرش نشانه جدید مشکلاتی برای این کشور بوجود آورد. شاید هم همین درنگ باعث نابودی کامل و مرگ بسیاری از مسافران کشتی تایتانیک شد. این واقع بصورت مستند وجود دارد.

دست نوشته‌های باقی مانده از هارولد براید، دستیار فرستنده رادیویی کشتی تایتانیک نوشته شده است؛ وقتی کاپیتان اسمیت دستور مخابره نشانه خطر و درخواست کمک را داد. آنها برای درخواست کمک اول از نشانه "CQD" استفاده کردند.

 

sos نشانه چیست ؟

او نوشته است؛ کارمند ارشد فرستنده رادیویی جک فیلیپس، شش بار پیام درخواست کمک را با نشانه "CQD" مخابره کرد. بعد به پیشنهاد براید دستیارش، درخواست کمک را با نشانه "SOS" چند بار پی در پی مخابره می‌کند.سند دیگری از بارسلینگ در سال 1935 حاکی از آن است؛ با وجود اینکه نشانه "SOS" در سال 1908 به تصویب و استفاده بین المللی رسید، با این وجود این نشانه بطور کامل جایگزین نشانه قبلی نشد.

بخصوص در بین سازمان‌ها، سرویس‌ها و اپراتورهای انگلیسی این جایگزینی هرگز اتفاق نیفتاد. نکته جالب این است که مارکونی فردی که اولین پیشنهاد نشانه خطر را داده بود در نیویورک منتظر کشتی تایتانیک بود تا با آن به انگلستان باز گردد.

منابع : همشهری آنلاین

         وبلاگ مطالب علمی

         سایت  http://boatsafe.com/

رنک بازار

افزونه های جوملا فارسی